aktualnosci

Mamy przyjemność przedstawić nasz nowy projekt, w ramach którego skupimy się na sztuce i historii w polskim kinie. Na stronie www.sztukawkinie.pl zebraliśmy filmy polskich reżyserów, dzieląc je na 3 grupy: filmy biograficzne, filmy inspirowane malarstwem oraz filmy historyczne. Wybrane tytuły pokażemy w warszawskim Kinie Luna od 17 do 19 grudnia, a 20 grudnia online na stronie www.mojeekino.pl. Serdecznie zapraszamy!

Sztuka w polskim kinie

Czy wiecie, że inspiracją do filmu „Tatarak” Andrzeja Wajdy były obrazy Edwarda Hoppera? Jakie znacie inne cytaty malarskie w polskiej kinematografii?
Sztuka i kino oddziałują i wpływają na siebie od początku istnienia kinematografii. Spójrzmy na polskie filmy przez pryzmat inspiracji malarskich! Na naszej stronie dowiecie się, który reżyser inspirował się w swoich dziełach sztukami plastycznymi. Sztuka w kinie to nie tylko nawiązania do obrazów, ale także przedstawienie sylwetki lub twórczości artysty w fabularnej lub dokumentalnej formie np. w filmach „Mój Nikifor” Krzysztofa Krauze lub „Ikar. Legenda Mietka Kosza” Macieja Pieprzycy.

Historia w polskim kinie

Jak czytamy w Encyklopedii kina (red. T. Lubelski, Kraków 2003), film historyczny  to „jeden z najstarszych gatunków filmowych, odwołujący się zazwyczaj do konkretnych wydarzeń i postaci historycznych”. Polscy twórcy filmów nie stronią od wątków historycznych, często podejmując tematy związane z polską historią lub inspirowane prawdziwymi wydarzeniami. Podczas przeglądu w Kinie Luna zobaczycie film Filipa Bajona pt. „Kamerdyner”.

Zapraszamy na festiwal filmowy poświęcony sztuce i historii w polskim kinie.

Do zobaczenia w kinie!

Kiedy?

17-19.12.2021

Gdzie?

Kino Luna, Warszawa

Cena?

Bilety - 12 PLN